• 29 WRZ 16
  • 0
  Brak ochoty na seks u kobiet

  Brak ochoty na seks u kobiet

  Utrata potrzeb seksualnych, obniżenie libido jest, niestety, powszechnym problemem kobiet, z którym styka się seksuolog. Jest to sytuacja bardzo trudna dla kobiety i dla związku. Jeżeli uważasz, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: czego Ty chcesz, czy chciałabyś mieć satysfakcjonujące życie seksualne z partnerem, czy też wolałabyś, żeby on zaakceptował związek bez seksu? Jakie znaczenie ma dla Ciebie ta relacja i jak wyobrażasz sobie siebie i partnera w przyszłości? Warto też zastanowić się czy brak ochoty na seks dotyczy tylko tego konkretnego partnera, czy też myśl o seksie generalnie jest dla Ciebie nieprzyjemna.

  Problem Twój czy związku?

  Jeżeli nadal odczuwasz napięcie seksualne, masturbujesz się, masz sny erotyczne, to problem najprawdopodobniej dotyczy Twojej relacji. Często problemy z pożądanie pojawiają się wtedy gdy któraś ze stron nie jest zadowolona z funkcjonowania związku, gdy czuje, że jej potrzeby nie są w nim zaspokajane. Czy zanim pojawiły się problemy, byłaś zadowolona z Waszej więzi erotycznej? Czy partner zaspokajał Twoje potrzeby seksualne w najlepszy dla Ciebie sposób? Być może już wcześniej pojawiały się sygnały o tym, że pożądanie nie jest najmocniejszą stroną tego związku? Bardzo często problemy z pożądaniem spowodowane są słabą komunikacją, niewłaściwymi technikami seksualnymi, niespełnionymi oczekiwaniami. Wskazana jest wtedy pomoc specjalisty, seksuologa.

  Przyczyny

  Na złożoną seksualność kobiety wpływ ma bardzo wiele czynników, między innymi przekaz rodzinny na temat seksualności, edukacja seksualna, wcześniejsze doświadczenia, akceptacja własnego ciała, poczucie własnej atrakcyjności, relacja z partnerem. Utrata potrzeb seksualnych może mieć także inne przyczyny – np. obniżenie nastroju, przyjmowane leki. Może być jednym z objawów depresji. Jeżeli problemy wynikają ze złego stanu psychicznego, stresu, czy przemęczenia należy skorzystać z pomocy psychologicznej. Niestety, skutkiem ubocznym niektórych leków antydepresyjnych jest osłabienie libido. Niewłaściwie dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą powodować osłabienie potrzeb seksualnych.

  Po zdiagnozowaniu problemu i jego przyczyn seksuolog może zaproponować terapię o dużym prawdopodobieństwie skuteczności. Czasami jest to psychoterapia indywidualna, w innych wypadkach terapia pary.

  Leave a reply →

Photostream