Etyka pracy seksuologa

Etykę pracy seksuologów oraz ich relacje z Pacjentami regulują: Kodeks Etyczno – Zawodowy Psychologa oraz Kodeks Etyczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Opisane w nich zasady obowiązują zarówno podczas prowadzenia terapii w gabinecie, porad indywidualnych, terapii par, jak i terapii online. Stwierdzają one, że seksuolog nie powinien stosować technik, które nie mają uzasadnienia w nauce i wynikach badań. Dobry seksuolog  opiera swoje działanie na podstawach naukowych. Oznacza to, że nie wolno mu dostosowywać obowiązujących współcześnie klasyfikacji chorób i zaburzeń, czy celów terapii do jego prywatnego systemu wartości i poglądów. Seksuolog kieruje się wiedzą, a nie osobistymi przekonaniami.

Nasza wiedza na temat seksualności człowieka dynamicznie się rozwija. Dlatego seksuolog ma obowiązek być na bieżąco z najnowszymi odkryciami. Nieustanne dokształcanie się jest naturalną częścią jego pracy. Seksuolodzy zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej. Tajemnica obejmuje wszystko o czym seksuolog dowiedział się o Tobie w związku z wykonywaniem swojego zawodu, czyli podczas terapii. Nie musisz obawiać się niezręcznych sytuacji w związku z podjęciem terapii. Psycholog seksuolog nie utrzymuje żadnych relacji towarzyskich, erotycznych, czy biznesowych ze swoimi Pacjentami. Kontakt ograniczony jest wyłącznie do spotkań terapeutycznych. Swoją pracę seksuolog poddaje superwizji.

Psycholog seksuolog sam nie wykonuje żadnych badań fizykalnych (czyli nie dotyka pacjenta). Może za to doradzić Ci wizytę u specjalisty, np. ginekologa, czy neurologa. Prawdopodobnie już po pierwszym spotkaniu  seksuolog poinformuje Cię, z czego mogą wynikać dręczące Cię problemy. Przedstawi także krótko ogólny i wstępny plan terapii
Jeżeli masz obawy, wątpliwości co do profesjonalizmu specjalisty lub po prostu chcesz się dowiedzieć, dopytaj o szkolenia i kwalifikacje. Warto sprawdzić, czy terapeuta posiada certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Certyfikat potwierdza, że seksuolog ukończył wieloletnie szkolenia, a nie weekendowy kurs, przeszedł własną terapię, a jego praca objęta jest nadzorem (superwizją).