psychoterapia

Pierwsza wizyta u seksuologa zwykle jest spotkaniem konsultacyjnym. Oznacza to, że na pierwszym spotkaniu Klient przedstawia swoje trudności seksualne, powody zwrócenia się o pomoc. Czasami terapeuta przeprowadza także wywiad seksuologiczny. Po to by właściwie zdiagnozować problem, seksuolog może zadawać Ci wiele pytań. Informacje, których udzielisz pomogą znaleźć przyczyny problemów seksualnych, określić najlepsze metody i czas trwania terapii.

O co może pytać seksuolog?

Kiedy wybierasz się do seksuologa, możesz spodziewać się pytań dotyczących najważniejszych doświadczeń, które Cię kształtowały. Seksuolog zapyta o Twój rozwój psychoseksualnego. Seksuolog będzie chciał porozmawiać także o Twoich doświadczeniach erotycznych, aktualnym związku (jeżeli masz partnera/partnerkę). Bardzo ważne jest także by Pacjent jak najdokładniej opisał problem, który spowodował, że zdecydował się poszukać pomocy. Ponieważ dysfunkcje seksualne mogą wiązać się ze stanem zdrowia, dlatego kolejnym tematem mogą być aktualne schorzenia, tryb życia, przyjmowane leki, uzależnienia. Psycholog seksuolog sam nie wykonuje żadnych badań fizykalnych, co oznacza, że nie będzie Cię dotykał podczas spotkania. Z tego powodu może skierować Cię na konsultacje do odpowiedniego lekarza, ginekologa, neurologa itd. Spotkanie zakończy się wstępną diagnozą i informacją o dalszym planie postępowania. Seksuolog zaproponuje spotkania indywidualne lub terapię pary (małżeńską).

Jeżeli masz obawy czy znalazłeś się u dobrego seksuologa, warto sprawdzić czy dana osoba należy do Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, jakie ma kwalifikacje. Masz prawo o to zapytać podczas spotkania. Przed wizytą możesz zapoznać się z zasadami etycznymi obowiązującymi seksuologów.