Najczęściej zdalne wizyty u seksuologa i psychologa mają charakter konsultacji kontrolnych i dodatkowych w stosunku do tradycyjnej terapii w gabinecie. Z tej możliwości korzystają osoby, które często wyjeżdżają w związku z wykonywaną pracą. Jednak w kryzysowej sytuacji, np w czasie epidemii, nawet pierwsza wizyta u psychologa seksuologa może odbyć się jako terapia online. Podobnie, jeśli w Twojej okolicy nie ma seksuologa, lepiej zdecydować się na konsultację online, niż całkowicie zrezygnować z możliwości terapii seksuologicznej. Dla niektórych osób rozpoczęcie terapii od spotkań online jest łatwiejsze. Są u siebie w domu, czują się dzięki temu bezpieczniej i bardziej komfortowo. Mogą być bardziej otwarte. Dopiero kolejne spotkania decydują się odbyć w gabinecie terapeutycznym.

Terapia seksuologiczna online – jakich warunków potrzebujesz?

Terapia online powinna mieć formę wizyty wideo, podczas której zarówno pacjent, jak i psycholog seksuolog widzą się. Konsultacja online wideo daje możliwość nawiązania empatycznego kontaktu między uczestnikami rozmowy, pacjentem i terapeutą. Możemy nawzajem obserwować swoją mimikę, reakcje i zachowania co, podobnie jak podczas wizycie  w gabinecie pozwala na pełniejszą diagnozę i głębszy kontakt. W sytuacjach wyjątkowych dopuszczalne jest również odbywanie konsultacji przez telefon, ale tylko sytuacji gdy dana osoba jest już w procesie terapeutycznym i rozmowa telefoniczna odbywa się dodatkowo, między spotkaniami, nie zamiast ich. Jeśli zdecydujesz się na terapię seksuologiczna online, musisz zapewnić sobie odpowiednie warunki. W pomieszczeniu, w którym przebywasz podczas rozmowy, nie powinny znajdować się osoby trzecie. Możesz użyć słuchawek, żeby nikt z domowników nie mógł usłyszeć wypowiedzi terapeuty seksuologa. Intymność i prywatność kontaktu pacjenta i terapeuty jest niezbędnym warunkiem, żeby mogła się pojawić otwartość w poruszaniu trudnych, czasem wstydliwych i bolesnych osobistych tematów. Sprzyja to również zachowaniu tajemnicy terapii. Wyeliminuj wszystko co rozprasza. Przed rozpoczęciem sesji terapeutycznej online warto wstrzymać inne komunikatory. Jeśli używasz telefonu i przebywasz w zasięgu wifi, przejdź na tryb samolotowy, a potem uruchom wifi – wtedy sesji nie będą przerywać nadchodzące połączenia telefoniczne i smsy.

Bezpieczna terapia online

Dla Państwa bezpieczeństwa nie prowadzę terapii online za pośrednictwem messengera, nie udzielam także porad za pośrednictwem mediów społecznościowych, typu Facebook, Instagram itp. Nie gwarantują one poufności. Terapia online odbywa się w formie wideokonferencji. Konto, z którego korzystam zabezpieczone jest silnym hasłem, każde spotkanie także będzie miało własne indywidualne hasło. W pomieszczeniu gdzie pracuje terapeuta nie przebywają żadne inne osoby.