• 13 KWI 21
  • 0
  Terapia online – wady i zalety

  Terapia online – wady i zalety

  Zdalna terapia, terapia online, czy to przez telefon, kamerę internetową, czy e-mail nie pojawiła się dopiero w ostatnim roku. Istnieje w takiej czy innej formie od ponad 20 lat i w przeszłości najczęściej korzystali z niej żołnierze.  Łatwość i wygoda umówienia się na terapię online, możliwość rozmowy z terapeutą w zaciszu własnego domu sprawiają, że ta forma psychoterapii jest coraz częściej wybierana. Warto wspomnieć, że kiedy klienci mają dobre wrażenia terapii online, mogą później szukać tradycyjnej formy terapii w gabinecie seksuologa, czy terapeuty par. Oczywiście opieka online nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta. Klienci z poważniejszymi chorobami psychicznymi lub nałogami prawdopodobnie potrzebują bardziej intensywnego i bezpośredniego kontaktu.

  Jedną z największych obaw związanych z terapią online jest to, że terapeuci nie mają możliwości obserwowania mowy ciała pacjenta – co zwykle jest ważną częścią oceny samopoczucia danej osoby i diagnozy psychologicznej. Ton głosu, mowa ciała i ogólna postawa są ważnymi informacjami dla terapeuty. Głównym elementem skutecznej terapii jest relacja między terapeutą a pacjentem. Terapia online nie może być bezosobowa. Należy dążyć do kontaktu, który najbardziej jak to możliwe będzie odpowiadał naturalnemu kontaktowi. Dlatego zwykle proszę klientów by ustawili kamerę tak żebyśmy mogli widzieć swoją postawę, od pasa w górę, nie tylko twarze.

  Wnioski z badań na temat skuteczności terapii online:

  1. Terapia online depresji jest tak samo skuteczna jak leczenie depresji twarzą w twarz.

  2. Terapia poznawczo-behawioralna online jest skuteczną, akceptowalną i praktyczną opieką zdrowotną. Terapia poznawczo-behawioralna online była równie skuteczna jak terapia twarzą w twarz w przypadku dużej depresji, zespołu lęku napadowego, lęku społecznego i zespołu lęku uogólnionego.

  3. Pozytywne efekty terapii online utrzymywały się nadal po roku.

  Zalety terapii online:

  Osoby mieszkające na obszarach wiejskich lub mające trudności w transporcie mają łatwiejszy dostęp do terapeutów.

  Możesz wybrać seksuologa, czy terapeutę par z dowolnego miasta.

  Planowanie spotkania online jest wygodniejsze dla wielu osób.

  Klienci nie muszą się martwić, że w poczekalni zobaczą znajomych.

  Niektórym osobom może być łatwiej ujawnić prywatne informacje, trudne fakty ze swojego życia, gdy udostępniają je online.

  Osoby z podwyższonym poziomem lęku, zwłaszcza lękiem społecznym, częściej zwracają się do terapeuty online.

  Potencjalne wady terapii online

  Jak wszystko, terapia online nie jest dla każdego. Oto kilka potencjalnych wad:

  Terapia online nie jest przeznaczona dla osób z psychozami lub myślami samobójczymi.

  Kwestie technologiczne mogą stać się barierą. Przerwane połączenia, zamrożone filmy i problemy z dostępem do czatów utrudniają prowadzenie rozmowy.

  Niektóre osoby, które reklamują się jako terapeuci internetowi, mogą nie być tak naprawdę psychologami, czy certyfikowanymi seksuologami. Zawsze warto to sprawdzić!

  Leave a reply →

Photostream