Terapia par i małżeńska w Warszawie oraz online
Terapia par, nazywana też terapią małżeńską, jest szczególną formą psychoterapii, która dotyczy związków i ich problemów. Jej celem jest pomoc w przezwyciężeniu poważnych konfliktów i przetrwaniu kryzysów małżeńskich. Obejmuje to wypracowanie wspólnych celów, rozwijanie dobrej komunikacji, poprawę życia intymnego.
Terapia par – dlaczego warto ją rozważyć?
Statystyki dotyczące rozwodów są alarmujące. W 2013 r. W Polsce w 2023 roku rozwiodło się 62,3 tys. par. Oznacza to wzrost o 4% w porównaniu do 2022 roku. Biorąc pod uwagę, że rzadziej wchodzimy w związki małżeńskie, a statystyki nie obejmują rozstań par nieformalnych – daje to obraz poważnego kryzysu… Daleko nam jeszcze do Belgii, której wskaźnik rozwodów przekracza 70 proc. Na 100 zawartych w 2010 r. małżeństw, rozpadło się aż 70. Ale ją gonimy. Następne miejsca w rankingu małżeńskich niepowodzeń zajmują Hiszpania, Portugalia, Czechy i Węgry z ponad 60-procentowym wskaźnikiem. W Polsce o rozwód ubiegają się głównie kobiety, czyli aż w dwóch na trzy przypadki. Najczęstsze powody to legendarna już niezgodność charakterów i zdrada. Obie najczęstsze przyczyny rozwodów można skojarzyć z seksem. W 2022 roku 52,3% rozwodów było spowodowanych niezgodnością charakterów, a aż 17,5% niedochowaniem wierności
Co możecie osiągnąć dzięki terapii par (terapii małżeńskiej)?
Nie musi tak być. Jestem przekonana, że udany związek nie jest kwestią szczęścia, czy przeznaczenia, ale odpowiedniej pracy i postawy. Stan, który zwykle chcemy osiągnąć korzystając z pomocy najlepszych terapeutów, psychologów i seksuologów, to harmonia, szczęście płynące z obecności drugiej osoby i obustronne zaspokojenie potrzeb. Dlatego niezmiernie ważne jest więc ćwiczenie skutecznej komunikacji (pokonanie problemów związanych z wyrażaniem swojego zdania, emocji) i skutecznego rozwiązywania problemów (zamiast „zamiatania pod dywan”, „cichych dni”). Tego można się nauczyć na spotkaniach terapeutycznych. W terapii par przeważa praca z parą. Czasem możliwa jest także współpraca z jednym z partnerów, która ma cały czas na uwadze relację małżeńską.