Pierwsza wizyta u seksuologa
Polak, który zauważy u siebie trudności w życiu seksualnym, czeka kilka lat zanim wybierze się na pierwszą wizytę u seksuologa. Zarówno mężczyźni doświadczający problemów w osiągnięciu erekcji, czy kontrolowaniu czasu stosunków, jak i kobiety unikające zbliżeń, na przykład z powodu bólu, czy wręcz awersji do seksu, odsuwają od siebie problem. Liczą na to, że sam zniknie, lub rozwiąże go czas. Tracą pieniądze na nieskuteczne suplementy diety, lub preparaty zakupione w sex shopach. Niekiedy zmieniają partnerów. Tylko po to by się przekonać, że to nie konkretny partner seksualny był przyczyną ich niepowodzeń w łóżku. Niektórzy nie wierzą w możliwość zmiany tej sytuacji, dla innych ogromną barierą jest wstyd. Boją się spotkania z seksuologiem. Zastanawiają się: jakich pytań się spodziewać? Czy będzie to tylko rozmowa, czy także jakieś nieprzyjemne badania?
Podczas pierwszego spotkania klient przedstawia swoje trudności, powody zwrócenia się o pomoc, czasami zbierany jest także wywiad seksuologiczny. Pozwala to znaleźć przyczyny problemów i wskazać optymalne metody i czas terapii. Wybierając się na pierwszą wizytę do seksuologa możesz spodziewać się pytań dotyczących twojego rozwoju psychoseksualnego. Seksuolog będzie chciał porozmawiać także o twoich doświadczeniach erotycznych, aktualnym związku (jeżeli masz partnera/partnerkę). Bardzo ważne jest także by pacjent jak najdokładniej opisał problem, który spowodował, że zdecydował się poszukać pomocy. Jeżeli nie czujesz się gotowy odpowiedzieć na którekolwiek z pytań, powiedz o tym specjaliście. To ty wyznaczasz granice otwartości. Nie zmuszaj się do niczego. Lepiej odłożyć ten konkretny temat do czasu kiedy poczujesz się bezpiecznie. Ponieważ dysfunkcje seksualne mogą wiązać się ze stanem zdrowia, kolejnym tematem mogą być aktualne schorzenia, przyjmowane leki, uzależnienia.
Psycholog seksuolog nie wykonuje żadnych badań fizykalnych, ale może doradzić ci wizytę u odpowiedniego specjalisty, ginekologa, neurologa itd. Spotkanie powinno zakończyć się poinformowaniem cię z czego mogą wynikać dokuczające ci problemy i przedstawieniem planu pracy na dalszych spotkaniach.
Jakie masz prawa:
Jeżeli masz obawy, wątpliwości co do profesjonalizmu danej osoby, dopytaj jakie ma kwalifikacje. Warto też sprawdzić czy posiada ona certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Dokument ten jest potwierdzeniem, że specjalista ukończył wieloletnie szkolenia, a nie weekendowy kurs, przeszedł własną terapię, a jego praca objęta jest superwizją. Seksuologów, podobnie jak innych terapeutów, obowiązuje tajemnica zawodowa.