Strona główna » Życie w przewlekłym stresie, wypalenie a seks

Życie w przewlekłym stresie, wypalenie a seks

Czy stres może spowodować, że potrzebny Ci będzie seksuolog?  Niestety tak. Stres, czyli stan organizmu, w którym doszło do zachwiania równowagi między jego zasobami a obciążeniami, którym jest poddawany. Brak równowagi między naszymi zasobami a wymaganiami środowiska ma miejsce także wtedy, gdy nasze zasoby, potencjalne możliwości są duże, a wymagania niskie. Mówimy wtedy o stresie negatywnym. Obie sytuacje mogą prowadzić do chorób o charakterze stresogennym, które wymagają pomocy psychologa i seksuologa. W naszym społeczeństwie stres związany jest najczęściej z pracą zawodową, przeciążeniem obowiązkami, sytuacją życiową i materialną. Zjawisko to występuje jednak we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od miejsca zamieszkania, pozycji zawodowej. Jest to stan alarmu dla organizmu. Gdy przekroczy naszą odporność, utrzymuje się zbyt długo, rozwijają się zaburzenia psychosomatyczne np. bezsenność, dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Stres a seks

Stan ten wpływa na kondycję całego organizmu, także na funkcjonowanie seksualne. Życie w napięciu, niezdrowe odżywianie, alkohol i papierosy, po które sięgamy, by choć na chwilę się odprężyć, przyczyniają się do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń seksualnych. Z drugiej strony to problemy z erekcją, osiągnięciem orgazmu itp. mogą być dla danej osoby źródłem stresu. Jesteśmy różni i inaczej reagujemy, część osób, gdy ma problemy w pracy, jest przemęczona i reaguje zobojętnieniem, nawet niechęcią do seksu. Inni za pomocą intensywniejszych niż zwykle stosunków, czy częstszej masturbacji, będą próbowali rozładowywać napięcia. Zależy to od wrodzonych cech temperamentalnych. Długotrwały stres może przyczynić się do rozregulowania układu neuroendokrynnego. Może to spowodować hiperprolaktynemię, co z kolei wiąże się z zaburzeniami seksualnymi, a nawet bezpłodnością. Do problemów, z którymi w końcu pracuje seksuolog, bardzo często przyczyniają się codzienne problemy, np. mieszkaniowe, zmiana pracy, niedobór snu.

Stres — jak sobie pomóc?

Bardzo ważne jest posiadanie wsparcia w trudnych chwilach, najlepiej, gdy jest to dobry wyrozumiały partner, który dostrzega problemy w funkcjonowaniu seksualnym i pomoże je przezwyciężać. Przystępując do rozmowy na ten temat, pamiętajmy, że szalenie ważne są takt, cierpliwość, czułość i otwartość. Często dana osoba próbuje ukrywać problem, ponieważ obawia się reakcji partnera, a samo zapewnienie, że jest się akceptowanym i kochanym wpływa na poprawę funkcjonowania w roli kochanka/kochanki. Poczucie bliskości uodparnia na stres i trudności, z którymi musimy się mierzyć. Psychoterapia może pomóc zrozumieć, w jaki sposób nasze przekonania i sposób myślenia mogą nasilać tremę, lęk. Czasami pomoc specjalisty (seksuolog, psychoterapeuta) jest niezbędna, by zmienić silnie utrwalone nawyki prowadzące do wyczerpania organizmu.