Strona główna » Brak ochoty na seks u kobiet

Brak ochoty na seks u kobiet

brak ochoty na seks

Utrata potrzeb seksualnych, czyli brak ochoty na seks jest  powszechnym problemem kobiet, z którym styka się seksuolog. Jest to sytuacja bardzo trudna dla kobiety i dla związku. Jeżeli uważasz, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: czego Ty chcesz, czy chciałabyś mieć satysfakcjonujące życie seksualne z partnerem, czy też wolałabyś, żeby on zaakceptował związek bez seksu? Jakie znaczenie ma dla Ciebie ta relacja i jak wyobrażasz sobie siebie i partnera w przyszłości? Warto też zastanowić się, czy brak ochoty na seks dotyczy tylko tego konkretnego partnera, czy też myśl o seksie generalnie jest dla Ciebie nieprzyjemna.

Obniżenie libido, czy problem w relacji?

Jeżeli nadal odczuwasz napięcie seksualne, masturbujesz się, masz sny erotyczne — problem najprawdopodobniej dotyczy Twojej relacji. Często problemy z pożądaniem pojawiają się, wtedy gdy któraś ze stron nie jest zadowolona z funkcjonowania związku. Gdy czuje, że jej potrzeby nie są w nim zaspokajane. Czy zanim pojawiły się problemy, byłaś zadowolona z Waszej więzi erotycznej? Czy partner zaspokajał Twoje potrzeby seksualne w najlepszy dla Ciebie sposób? Być może już wcześniej pojawiały się sygnały o tym, że pożądanie nie jest najmocniejszą stroną tego związku? Bardzo często problemy z pożądaniem spowodowane są słabą komunikacją, niewłaściwymi technikami seksualnymi, niespełnionymi oczekiwaniami. Wskazana jest wtedy pomoc specjalisty, seksuologa.

Brak ochoty na seks — przyczyny

Na złożoną seksualność kobiety wpływ ma bardzo wiele czynników, między innymi przekaz rodzinny na temat seksualności, edukacja seksualna, wcześniejsze doświadczenia, akceptacja własnego ciała, poczucie własnej atrakcyjności, relacja z partnerem. Utrata potrzeb seksualnych może mieć także inne przyczyny – np. obniżenie nastroju, przyjmowane leki. Może być jednym z objawów depresji. Jeżeli problemy wynikają ze złego stanu psychicznego, stresu, czy przemęczenia należy skorzystać z pomocy psychologicznej. Niestety, skutkiem ubocznym niektórych leków antydepresyjnych jest osłabienie libido. Niewłaściwie dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą powodować osłabienie potrzeb seksualnych.

Po zdiagnozowaniu problemu i jego przyczyn seksuolog może zaproponować terapię o dużym prawdopodobieństwie skuteczności. Czasami jest to psychoterapia indywidualna, w innych wypadkach terapia pary.

Anna Golan