Strona główna » Pytania do seksuologa o orgazm

Pytania do seksuologa o orgazm

orgazm

Jako seksuolog czasami słyszę od pacjentów o ich wątpliwościach: czy to, co przeżywają to jest orgazm? Czym więc jest orgazm? To szczytowanie, czyli kulminacyjna faza reakcji seksualnej. Jest połączona z doznaniem rozkoszy oraz objawami somatycznymi. U obu płci następują skurcze mięśni, w tym skurcz zwieraczy odbytu. Podczas orgazmu następuje wzrost częstości oddechu, akcji serca i ciśnienia krwi. U kobiet następują skurcze pochwy, powtarzające się od kilku do kilkunastu razy. Kurczy się trzon macicy. Na skórze występuje rumieniec seksualny. U mężczyzn występują skurcze cewki moczowej członka. Uwaga! Nie ma żadnej zasady mówiącej o tym, że orgazm musisz przeżywać głośno. Orgazm przeżyty w ciszy jest równie dobry, jak ten głośny. Uczucie rozkoszy może wyzwolić różne reakcje emocjonalne, podczas orgazmu lub po możesz śmiać się, a nawet płakać.

Czy wszyscy mężczyźni przeżywają orgazm?

Niestety, nie. Trudno o dokładne dane dotyczące braku orgazmu u mężczyzn, zwłaszcza że orgazm jest często utożsamiany z wytryskiem. A panowie mogą przeżywać orgazm bez wytrysku, a także mieć wytrysk bez przeżycia orgazmu. Około 4% nigdy nie osiąga orgazmu w wyniku stymulacji seksualnej. Przyczyny braku orgazmu mogą być różne. Orgazm może być trudniejszy do przeżycia w miarę starzenia się organizmu. Do jego braku mogą przyczynić się także zmiany pozapalne, zabiegi operacyjne, choroby neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a nawet cukrzyca. Znaczenie mają także używki. Alkohol może w niewielkiej dawce działać jak afrodyzjak, ale w większej stępia reakcje seksualne. Także narkotyki zaburzają reakcje seksualne. Nawet jeśli w początkowej fazie wydaje się, że ułatwiają osiągnięcie orgazmu, to w dłuższej perspektywie zaburzają cykl reakcji seksualnych.

Jakie są przyczyny braku orgazmu u pań?

Według seksuologów, w przypadku kobiet zdolność przeżywania orgazmu zależy od wielu czynników – hormonalnych, neuroprzekaźników, kondycji mięśni dna miednicy, kondycji psychicznej (zobacz, czym jest pochwica), jakości relacji, ogólnego stanu zdrowia. Osiągnięcie satysfakcji może być czasem utrudnione nawet przez zwykłe przemęczenie, przez zażywane leki. Oczywiście bardzo częstym powodem jest zbyt niskie podniecenie seksualne. Kobieta jakby czuła, że nie jest w stanie wejść na szczyt podniecenia. Także depresja może powodować, że czerpiemy mniejszą przyjemność z seksu. Część kobiet jako powód podaje także problemy seksualne partnera i wiążący się z nimi lęk – np. że nie zdążę osiągnąć orgazmu, bo partner bardzo szybko kończy stosunek lub w trakcie zbliżenia traci erekcję. Jakie mogą być przyczyny braku chęci na seks u kobiet? Więcej w tym artykule.

Jak sobie utrudniamy osiągnięcie orgazmu?

Najczęściej nieefektywną stymulacją seksualną, która może wynikać z braku komunikacji między partnerami. Trudno im rozmawiać o tym, co sprawia im przyjemność. Kobieta może czuć opór przed „instruowaniem” mężczyzny – bo się poczuje urażony albo „powinien się domyśleć” co jej sprawia przyjemność. Część kobiet czuje się skrępowana podczas pieszczot oralnych. Nie czerpią z nich przyjemności, bo zastanawiają się, czy są „tam” ładne, czy partnerowi nie przeszkadza ich zapach intymny itp. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z pomocy seksuologa. Nie upieraj się, że któraś z dróg do orgazmu jest lepsza niż inna, np. stosunek od pieszczot oralnych. Nieprawda. Jeśli do osiągnięcia satysfakcji potrzebujesz stymulacji sutków, łechtaczki, albo słuchania namiętnych wyznań partnera — po prostu to róbcie. Więcej o tym, jak osiągnąć rozkosz, znajdziecie tutaj.

Dlaczego kobiety udają?

Kobiety udają orgazm, czy ukrywają, że go nie mają z wielu powodów. Czasami chcą, żeby było już po wszystkim. Inne wstydzą się braku orgazmu. Jeszcze inne w ten sposób chcą spełnić oczekiwania partnera. Zdecydowanie zawsze jest to błędem. I partner ma prawo czuć się oszukany. Wprowadzany w błąd przez lata może powtarzać te same techniki seksualne, które kobiecie wcale nie sprawiają przyjemności. Horror!

Anna Golan