Zaburzenia erekcji ma co dziesiąty mężczyzna w Polsce. Większość z nich ma od 40 do 60 lat. Ale dotyczy to także młodszych panów, około 30 r.ż. Zaburzenia wzwodu rzadko powodują wyłącznie czynniki organiczne. Najczęściej wywołują je powiązane ze sobą problemy psychiczne, zdrowotne i niezdrowy styl życia. Znaczenie mają: ogólny stan zdrowia, aktualne i przebyte choroby, wpływ zażywanych leków, tryb życia i nałogi, a nawet starzenie się organizmu. Na przykład cukrzyca nie tylko powoduje osłabienie libido, ale i zaburzenia erekcji u 40-60% chorych mężczyzn. Dlatego schorzenia, na które zwróci uwagę dobry seksuolog, to także nadciśnienie i miażdżyca.
Zaburzenia erekcji mogą przebiegać na różne sposoby
:
- Masz pełen wzwód podczas pieszczot, gry wstępnej, lecz erekcja znika lub zmniejsza się przy próbie podjęcia stosunku (przed wytryskiem, jeżeli występuje).
- Utrzymujesz erekcję tylko wtedy, gdy stosunek nie jest przewidywany.
- Miewasz tylko częściowy wzwód, dlatego niewystarczający do wprowadzenia członka do pochwy.
- Erekcja prącia nie występuje u Ciebie zupełnie.
Przyczyny zaburzeń erekcji
Jeżeli problem pojawił się nagle, występują u Ciebie wzwody nocne, poranne i spontaniczne, masz erekcję podczas oglądania filmów, pism erotycznych, a nie możesz jej osiągnąć w czasie trwania stosunku – zaburzenie związane jest z funkcjonowaniem psychicznym. Być może wpływ na Twoje sprawność seksualną mają konflikty z partnerką? Inne prawdopodobne przyczyny to zanik atrakcyjności osoby, z którą uprawiasz seks, rutyna we współżyciu, lęk przed niezaspokojeniem oczekiwań i potrzeb kobiety. Pomocne może okazać się powolne budowanie związku seksualnego oraz cierpliwość i zrozumienie ze strony partnerki. Weź pod uwagę, że ukrywanie problemów niczego nie zmieni, natomiast szczera rozmowa i przyznanie się do kłopotów seksualnych obniży Twój lęk i napięcie. Konieczne może być też wsparcie seksuologa klinicznego.
Zaburzenia erekcji wywołane przyczynami zdrowotnymi mają wolny początek i stopniowo się nasilają. Znacznie zmniejsza się także występowanie wzwodów nocnych, porannych i spontanicznych.
Od tego, czym spowodowane są Twoje problemy, będzie zależał dalszy wybór dobrej metody leczenia. Na szczęście metod jest wiele i zaburzenia erekcji w 90% są uleczalne. Najczęściej stosuje się leki i/lub psychoterapię. Przyczynę problemu oraz metodę pracy w Gabinecie Terapeutycznym Anny Golan w Warszawie określamy najczęściej podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego.