Strona główna » Pytania

Pytania

Pytania psychoterapeutyczne

Nasz proces myślenia to głównie zadawanie sobie samemu pytań i udzielanie na nie odpowiedzi. Jeśli chcemy dokonać jakiejkolwiek zmiany, powinniśmy zmienić najczęściej zadawane sobie pytania, bo to one decydują o tym, na czym się skupiamy, a więc o czym myślimy i w efekcie jak się czujemy!

Podstawowa różnica między ludźmi szczęśliwymi, a tymi którzy czują, że ponoszą porażki, jest taka, że ci pierwsi zadają sobie lepsze pytania i uzyskują lepsze odpowiedzi. Np. osoba cierpiąca z powodu depresji zadaje sobie pytania ograniczające: „Po co to robić?” i „Dlaczego to spotyka właśnie mnie?”. Czy te pytania pomagają coś zmienić? Nie! Ale działają – aktywnie pogarszają samopoczucie, kopią głębszy dołek. Mózg działa jak komputer, zawsze gotowy podsuwać Ci odpowiedzi. Przerażające pytania wygenerują przerażające odpowiedzi. Głupie pytania… no cóż 😉 Dlatego kiedy zdradzana żona pyta: „co ona ma takiego, czego nie mam ja?”, „w czym jestem gorsza?” – mózg znajdzie nawet na siłę odpowiedź. Chcesz być gorsza? Proszę bardzo, coś się znajdzie. Psychoterapeuci często słyszą te przekonania: „nie zasługuję na nic lepszego”, „coś jest ze mną nie tak”.

Pytania w procesie psychoterapii

Pytania mają też kluczowe znaczenie przy planowaniu celu terapii. Czasami ktoś oczekuje szukania przyczyn problemów. Oczywiście, one mogą być ważne. Ale pytanie „Dlaczego ja?” nie prowadzi do zmian. Za to każdą sytuację jesteśmy w stanie przekształcić analizując: „Jak to mogę wykorzystać?”

Na koniec kilka pytań, które na pewno wywołają uśmiech: „Z czego jestem teraz zadowolony?”, „Z czego mógłbym się cieszyć, być dumnym, gdybym tak zdecydował?”, „Jak bym się wtedy czuł?”.