Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną organizmu. Często próbujemy tę potrzebę oszukać kawą, czy napojami energetycznymi. Wydaje nam się, że zyskamy cenny czas, a ostatecznie sprowadzamy na siebie bezsenność i kłopoty związane z zaburzeniami snu.
Aby utrzymać zdrowie i dobrze funkcjonować, musimy się wysypiać. Bez snu nie jest możliwa regeneracja. Z tego powodu niewyspani stajemy się wolniejsi, czujemy się mniej inteligentni. Po kilkunastu zarwanych nocach pojawia się już przewlekłe zmęczenie, osłabia się nasza odporność immunologiczna i wzrasta ryzyko infekcji. Zmniejszają się nasze potrzeby seksualne. Niedobór snu pogarsza nasz metabolizm, możemy więc tyć. Wzrasta także ryzyko chorób związanych z układem krążenia. Długoletnia bezsenność może przyczynić się nawet do udaru, czy otępienia. Oczywiście brak snu odbija się także na naszej psychice, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Ostatecznie też tracimy więcej czasu. Nieregularny rytm dobowy, nieprzestrzeganie zasad higieny snu sprawiają, że jakość nocnego odpoczynku jest gorsza. Potrzebujemy wtedy spać dłużej, żeby tak samo dobrze się czuć. Niedbanie o sen będzie powodować, że będziemy go potrzebowali coraz więcej. Odczuwają to np. osoby, które chodzą spać zbyt późno. Usypiają około 2 -3 nad ranem i skarżą się, że mogłyby przespać nawet 10, a nie 7 czy 8 godzin.
Gdzie szukać pomocy, jeśli zauważasz u siebie problemy ze snem?
Pierwszym krokiem może być konsultacja u psychologa. Częstym powodem zaburzeń snu są problemy psychiczne, depresja, czy podwyższony poziom lęku i stresu. Wtedy leczenia bezsenności musi być połączone z rozwiązywaniem problemów w codziennym życiu (w związku, czy w nadmiernie obciążającej pracy). Według specjalistów większość przypadków należy leczyć niefarmakologicznie. Bezsenność, spowodowana czynnikami psychologicznymi i środowiskowymi w połączeniu ze złą higieną snu, nie musi być leczona lekami nasennymi, a psychoterapią. Leki nie rozwiązują wcześniej wymienionych problemów, a jedynie pomagają maskować ich skutki.
Na czym polega terapia bezsenności?
Psycholog edukuje Klienta na temat podstaw fizjologii i zasad higieny snu. Modyfikuje się złe nawyki oraz błędy utrudniające zasypianie, np. długie leżenie w łóżku i czekanie na sen, pobudzanie się w nocy aktywnością w mediach społecznościowych. Kolejny etap to nauka zachowań, które poprawiają jakość snu. Terapia obejmuje także naukę technik relaksacyjnych. Analizuje się także przekonania i myśli automatyczne Pacjenta związane z bezsennością.