Strona główna » Białe małżeństwo

Białe małżeństwo

białe małżeństwo

W większości długoletnich związków początkowa namiętność nieco blednie. To norma. Panuje w nich równowaga przyjaźni, zaangażowania i pożądania. Niestety, bywa i tak, że namiętność całkowicie umiera. I jest to stan, którego nie powinniśmy akceptować! Partnerzy pozostają w związku przyjacielskim lub pustym. Pustym, kiedy łączy ich już wyłącznie „papierek”, czy wspólny kredyt. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne.  Na przykład jeden z partnerów może mieć problemy seksualne (problemy z erekcją u mężczyzn, brak ochoty na seks u kobiet).

Zaburzenia seksualne wpływają negatywnie na relacje między małżonkami i na jakość całego ich życia. Innym częstym powodem są ukryte konflikty między partnerami. Utrata potrzeb seksualnych jest najczęstszym problemem, jeżeli chodzi o zdrowie seksualne kobiet. Zmniejszonych potrzeb seksualnych, czy ich zupełnego ich braku, doświadcza tego w różnych momentach życia co czwarta kobieta. Dzieje się tak, ponieważ na złożoną seksualność kobiety wpływ ma wiele czynników, między innymi przekaz rodzinny na temat seksualności, wcześniejsze doświadczenia, akceptacja własnego ciała, poczucie atrakcyjności, relacja z partnerem.

Co składa się na szczęśliwe małżeństwo?

Psychologowie wyróżniają trzy elementy składowe dojrzałej, harmonijnej miłości. Są to namiętność, intymność oraz zaangażowanie w relację. Namiętność słusznie kojarzona jest z początkowym etapem znajomości. Wprowadza silne emocje, ekscytację, ale i ból, tęsknotę, pożądanie (a wraz z nim zazdrość). To przez nią nie możemy skupić się w pracy obsesyjnie fantazjując o ukochanym/ukochanej, często wcale go/jej tak naprawdę nie znając. Przypomina nerwicę natręctw, myśli o niej/o nim uparcie nas nawiedzają. Bardzo silnie doświadczane są na przemian niepewność i nadzieja. Wszelkie oznaki odrzucenia tylko potęgują uczucie. Namiętność to dreszcze, kołatanie serca, mdłości, trema przed spotkaniem. Przyznajcie sami, można zwariować!

Zaangażowanie

Wraz z upływem czasu, namiętność może ustępować pola intymności i zaangażowaniu. To właśnie zaangażowanie sprawia, że dążymy do tego by zakochanie rozwinęło się w stały związek, a nawet małżeństwo. Daje motywację, by pokonywać trudności i potencjalne przeszkody. Zaangażowanie, w porównaniu z namiętnością i intymnością, wydaje się być zależne od świadomego wyboru związanych ze sobą osób. Przejawia się w podejmowanych każdego dnia decyzjach. Oznacza dobrowolne zobowiązanie inwestowania czasu, działań, uczuć i wysiłku w relację miłosną. Ogromnym formalnym wsparciem może być zalegalizowanie związku. Oprócz niewątpliwie spajającej psychologicznej mocy małżeństwa formalnie zawarty związek trudniej unieważnić, zakończyć. Rodziny pochodzenia i inne bliskie osoby, przyjaciele pomagają przezwyciężać kryzysy, wspierają, doradzają. Jeżeli parę tworzą osoby identyfikujące się jako wierzące, dodatkowo na straży małżeństwa będą stały normy i zasady związane z wyznawaną religią.

Intymność

Kolejny element niezbędny miłości, intymność, wiąże się z szacunkiem, dzieleniem się bardzo osobistymi informacjami, radością z faktu samej obecności partnera. Mężczyźni częściej rozumieją ją jako działanie, razem wykonywaną pracę, czy wspólnie przeżywaną zabawę, według większości kobiet poczucie bliskości rodzi się w rozmowach.

Dla wielu osób życie w związku bez seksu nie jest czymś „normalnym” i staje się coraz trudniejsze, wywołuje zrozumiałą frustrację. Brak seksu może przyczyniać się do problemów w związku. Bliskość fizyczna między partnerami jest szalenie istotnym czynnikiem więziotwórczym. Problem braku seksu nigdy nie jest problemem tylko jednej osoby. Odczuwają go boleśnie i kobieta i mężczyzna tworzący związek. Nawet bardzo częsty i cudowny seks nie wystarczy, by stworzyć udane małżeństwo, z drugiej strony ciągłe konflikty na temat spraw związanych z seksem mogą zniszczyć najszczęśliwsze małżeństwo.

Anna Golan